Zadbaj o swój układ hamulcowy!

Skoro jesteśmy już przy temacie dbania o swój motocykl, czymianie części, remoncie pewnych eksploatacyjnych elementów oraz wymianie filtrów, nie możemy zapominać również o układzie hamulcowym, w końcu nie chcemy znaleźć się w sytuacji, że naciskając klamkę, nie będziemy zwalniać prędkości i spowodujemy kolizję. Często zaniedbany układ hamulcowy w motocyklach, może prowadzić do poważnych wypadków i bardzo przykrych konsekwencji. O czym więc powinniśmy pamiętać?

Nigdy nie oszczędzaj na żadnych elementach!

Nie ważne czy chodzi o tarcze hamulcowe, klocki hamulcowe, czy przewody, zawsze muszą być one dopasowane do twojego modelu motocykla i jeśli posiadasz nowy motocykl o dużej pojemności, nie powinieneś się dziwić, że koszt przewodów hamulcowych, to kwestia 200-300 złotych, jak to ma miejsce, w przypadku Aprilia RSV 1000. Przewód do Chińskich quadów ATV, to znowu koszt 25 złotych, jednak chyba nie muszę mówić, jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma produkcjami.

Tak samo sprawa wygląda jeśli chodzi o klocki hamulcowe, zestaw do takich jednośladów jak Jawa, kupimy w cenie 20-30 złotych za sztukę, finalnie możemy wyśrodkować, że zestaw klocków to koszt 50 złotych, natomiast do motocykla Suzuki DR-Z 400, będzie to już cena powyżej 200 złotych, jednak jest to maszyna terenowa, więc jest ona niesamowicie zwrotna i klocki powinny być tak dostosowane, że naciśnięcie klamki, zaowocuje stanięciem niemal w miejscu.

Z wymianą klocków hamulcowych, może być już nieco trudniej, jednak średnio zaawansowany pasjonat, powinien sobie z tym poradzić, nawet w przypadku nowszych motocykli. Klocki hamulcowe, są jednym z najważniejszych elementów, który będziemy musieli wymieniać prawdopodobnie najczęściej, ponieważ bardzo szybko ulegają zużyciu, a odpowiedzialne są za hamowanie. Zaraz po nich, na liście znajdziemy między innymi płyn hamulcowy, który nie tylko powinien być uzupełniany w przypadku braków, ale również wymieniany po pewnym czasie.  W dalszych częściach artykułów, postaram się opisywać wszystko o wiele bardziej szczegółowo.